search slide
search slide
pages bottom

Kalistenika trenuj z nami

Kalistenika to siłowy trening, który opiera się na ćwiczeniach użytkujących ciężar swojego ciała. Jej największą zaletą jest fakt, że nie potrzeba tutaj żadnych dodatkowych sprzętów. W tego rodzaju treningach niezwykle istotna jest jednakże metoda czynienia ćwiczeń – nie należy sprawować ich niedbale.

Ten rodzaj fizycznego wysiłku wykorzystywany był już przez starożytnych mieszkańców Rzymu i Grecji – genezy z tego okresu dowodzą, że kalistenika stosowana była także przez Spartan, którzy przygotowywali się do bitwy pod Termopilami. Poza tym, tego typu treningi odbywali również gladiatorzy ćwiczący na wyjątkowych kondycyjnych obozach. W XIX stuleciu Friedrich Ludwig Jahn, pruski wojska, wynalazł specjalistyczne przyrządy do treningu – przykładowo drążek. Tymczasem kalistenika plan treningowy dla początkujących dopisuje znakomicie sylwetce.

Trening kalisteniczny pomaga ukształtować całe ciało a także mimo wszystko nie jest to aż tak trudne. Wystarczy 6 ćwiczeń, by móc radować się wyjątkowo ukształtowaną sylwetką – oczywiście, te ćwiczenia należy robić systematycznie. Zalicza się do nich głównie pompki, podciąganie na drążku oraz przysiady. Im większą osiągamy sprawność, tym trudniejszy poziom ćwiczeń należy wybierać. Osoby rozpoczynające treningi nie powinny wykonywać zbyt zaawansowanych ruchów, by nie naciągać mięśni oraz nie zniechęcać się do dalszych ćwiczeń.

Kalistenika to unikatowy sport – aby pomimo tego była ona rzeczywiście rezolutna, należy ustalić plan wykonywanych ćwiczeń. Chodzi tu przede wszystkim o ilość powtórzeń oraz określanie poziomu zaawansowania. Amatorzy najczęściej rozpoczynają od dwóch treningów w tygodniu. Nie trzeba też od razu wykonywać wszystkich ćwiczeń na raz – można je wykonać w konkretnych fragmentach dnia. Po kilku tygodniach trudność ćwiczeń należy powiększyć, nie wolno jednocześnie przesadzać – za znaczący wysiłek może skończyć się nawet bardzo przykrą kontuzją.

Tak naprawdę trening kalisteniczny wciąż nie jest tak znany, choć jego miłośnicy usiłują to przeobrazić. W naszym kraju powstała specjalna grupa o nazwie Street Workout Poland, dzięki której promowana jest nie tylko kalistenika, ale i street workout.


kalistenika trening